Geiranger
Dedina Geiranger na západnom pobreží Nórska je vstupnou bránou do Geirangerfjordu.
Geirangerfjord, 20 km dlhý fjord zapísaný na zozname UNESCO, sa prediera pohorím a po oboch svojich stranách vytvára takmer zvislé pobrežie. Je považovaný za jeden z najkrajších nórskych fjordov a je dozaista jeden z najznámejších obrázkov Nórska.
Sezóna a plavby v Geirangere
Sezóna výletných plavieb trvá od mája do septembra. Obzvlášť obľúbený je začiatok leta, pre svoje "nekonečne" dlhé dni, najnižšie zrážky a príjemnú klímu. V lete tu denné teploty dosahujú cca 18 °C, v noci teploty klesnú na 8 °C, pričom prší asi 8 dní do mesiaca.
Geiranger počas sezóny na svojich plavbách po nórskych fjordoch navštevujú lode mnohých plavebných spoločností, ako Celebrity Cruises, Royal Caribbean, Holland America Line, Costa Cruises, TUI.
Čo vidieť v Geirangere
- Geirangerfjord je v skutočnosti rameno väčšieho fjordu Sunnylvsfjorden, ktorý je sám ramenom fjordu Storfjorden, známeho aj pod menom “veľký fjord”. Nielenže je lemovaný niektorými z najstrmších útesov na západnom pobreží Nórska, ale je taktiež neuveriteľne úzky a v podstate nemá žiadny breh, čo mu dodáva ešte divokejší vzhľad než väčšina ostatných fjordov. Jeho vodopády sú jedny z najznámejších v Nórsku.
- I napriek svojej malej veľkosti, v dedine je množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní.
- Za návštevu stojí miestne Norwegian Fjord Center - dozviete sa tu ako vznikli fjordy, ako sa miestni ľudia prispôsobili vidieckemu prostrediu (a prečo toľkí emigrovali do Ameriky), a príbeh udelenia zápisu na zoznam UNESCO.
- Ochutnajte malinové pivo v miestnej pivárni Geiranger Bryggeri
- Vodopád De syv søstrene (v preklade Sedem sestier) - je asi najznámejší z početných vodopádov fjordu. Ide o súbor siedmich úzkych prúdov vody prúdiacich zo skalnatého útesu z výšky 410 metrov do fjordu pod sebou, vrátane voľného pádu z výšky až 250 metrov.
- Plošina Geiranger Skywalk vo výške 1500 metrov na hore Dalsnibba poskytuje vôbec najvyšší výhľad na fjord v Európe. Cesta k nemu sa nazýva „Nibbevegen“ a je opísaná ako „turistický symbol turizmu Geirangeru“. Otvorili ju už v roku 1939 a zvyčajne je otvorená od konca mája do októbra.
- Medzi ďalšie obľúbené vyhliadky patrí Fydalsjuvet, ľahko dostupná z cesty č. 63 s nádherným výhľadom na Geiranger aj Geirangerfjord, a Ørnevegen – vyhliadka, na ktorú sa dostanete po dosť nebezpečnej, strmej ceste, ktorá je atrakciou sama o sebe.
- Severne od vodopádu Siedmych sestier sa nachádza niekoľko drevených hospodárskych budov Knivsflå, opustených v 1898.
- Na horskom výbežku vo výške 270 m nad morom leží horská farma Skageflå, ktorá sa preslávila v roku 1993, keď práve v tomto odľahlom prostredí nórsky kráľ Harald a kráľovná Sonja oslávili svoje strieborné výročie svadby.
Najobľúbenejšie exkurzie v Geirangere
- Hora Dalsnibba a vyhladka Skywalk
- Ľadovec Briksdal
- Plavba kajakom po fjorde
- Návšteva pivovaru Geiranger Bryggeri
- Výlet k vodopádu Storsæterfossen - pešia turistika
Naše tipy
Jazyk: nórština a jazyk sami. Bežne sa dohovoríte po anglicky.
Mena: nórska koruna (NOK)
Nákupy a suvenýry: tradičné pletené nórske svetre (najmä klasický vzor Marius), sošky malých trolov (postavičky nórskej mytológie), vianočné dekorácie, strieborný príbor, cínové riady, suveníry s vikingskou tematikou, kaviár v tube Rørkaviar, čokoládové tyčinky Kvikk Lunsj, slaná likorica Salt Lakris.
Bankomaty sa v Nórsku nazývajú Minibank. Pri platení kartou od vás môže byť požadované predloženie ID dokladu (pas alebo OP).
Otváracie hodiny: pracovné dni 9:00 - 16:30, sobota 9:00 - 15:00. Vo štvrtok mnohé obchody ostávajú otvorené do 19:00
Gastronómia: jedlá z rýb (Fisk) a morských plodov (Sjømat): rybia polievka Fiskesuppe, rybie koláčiky Fiskekaker, mäsové guľky Kjøttkaker, hot dogy Pølser, kaviár, hnedý kozí syr brunost, vafle Vafler a lievance Sveler, slávne škoricové pečivo Kanelboller.
Tip: Nezabudnite si so sebou zobrať nepremokavú bundu alebo dáždnik. A pripomíname, že Nórsko je jednou z najdrahších krajín na svete.
Prístavný terminál Geiranger
Geiranger je 3. najväčším prístavom pre výletné plavby v krajine.
Väčšina výletných lodí do Geirangere kotví v zálive a ich pasažieri sú prepravení na mólo prostredníctvom člnov tenderov. Okrem toho je tu nedávno (2014) inštalované plávajúce mólo SeaWalk Pier s kapacitou pre jednu loď.
Prístavy Hellesylt a Geiranger sú pri okružných plavbách často prepojené: loď sa na niekoľko hodín zastaví pri jednom z nich, aby tam0 tenddermi vyložila cestujúcich s rezervovanými exkurziami. V druhom prístave potom zakotví, aby zostala dlhšie. Vylodenie cestujúcich v prvom prístave môže byť povolené iba pre tých, ktorí si zakúpili exkurziu od plavebnej spoločnosti.
Vzdialenosť medzi Geirangerom a Hellesyltom je asi 22 km.
Mapa Geiranger & Hellesylt
Images by BazzaBoy (Pixabay) a Richard Todd (Pixabay).