Hurtigruten

“Leave nothing but footprints, take nothing but pictures and kill nothing but time.”

Zanechávaj po sebe iba odtlačky svojich nôh, neodnes si nič, iba fotografie a nezabíjaj nič okrem času.

Nórska lodná spoločnosť Hurtigruten (v nórštine to znamená "rýchla cesta"), do roku 2007 známa ako Norwegian Coastal Express, bola založená v roku 1893 na prevádzkovanie plavieb na nórskom západnom a severnom pobreží medzi Bergen a Kirkenes.

CK ONEWORLD TRAVEL - LUXUSNÉPLAVBY.SK JE OFICIÁLNYM PSA (PREFERRED SALES AGENT) TEJTO SPOLOČNOSTI

Destinácie

Lode Hurtigruten plávajú takmer pozdĺž celého pobrežia Nórska so zastávkami v takých miestach ako Bergen, Geirangerfjord, Tromso, či ostrovy Lofoten.
Lode triedy Explorer sú určené na Expedičné plavby expedičné plavby aj v iných oblastiach sveta: Grónsko, Island, Rusko, Svalbard / Špicbergy, Európa, Karibik, Severná, Centrálna a Južná Amerika a Antarktída.

Hurtigruten je momentálne zrejme najekologickejšou plavebnou spoločnosťou vôbec - viac info

Názov lodeTonážDĺžkaKapacitaHodnotenieRok
výstavby 
Posledná
prestavba
MS Fram Expedičné plavby11.647 t114 m318 pax20072017
MS Fridtjof Nansen Expedičné plavby20.889 t140 m530 pax-2019 
MS Kong Harald Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.204 t122 m590 pax-19932016
MS Lofoten Nórske plavby2.621 t87 m400 pax-19642015
MS Maud Nórske plavby Expedičné plavby16.151 t135 m554 pax-20032017, 2021
MS Nordkapp Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.386 t123 m590 pax-19962016
MS Nordlys Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.204 t122 m590 pax-19942018
MS Nordnorge Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.384 t123 m590 pax-19972016
MS Nordstjernen Expedičné plavby2.191 t81 m149 pax-19562014
MS Otto Svedrup Nórske plavby Expedičné plavby15.690 t138 m554 pax-20022021
MS Polarlys Nórske plavby11.341 t123 m619 pax-19962018
MS Richard With Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.205 t122 m590 pax-19932018
MS Roald Amundsen Expedičné plavby20.889 t140 m530 pax2019 
MS Santa Cruz II Expedičné plavby2.664 t72 m90 pax--2021
MS Spitsbergen Expedičné plavby7.025 t97 m243 pax-20092016
MS Trollfjord Nórske plavby Expedičné plavby16.140 t136 m822 pax-20022017, 2021
MS Vesteralen Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby6.261 t108 m554 pax-19832017
Nórske plavby Nórske plavby Expedičné plavby Expedičné plavby Trajekt Ferry-cruise Trajekt Cruise-Ferry

 

Salón lodnej spoločnosti v prístave v Bergene 

V priebehu júla 2021 privíta lodná spoločnosť Hurtigruten svojich prvých hostí v novootvorenom salóne Guest Lounge v nórskom prístave Bergen. 
Bergen je najväčší prístav spoločnosti, a práve tu väčšina hostí získava prvý dojem o spoločnosti Hurtigruten a tu začínajú svoju „Najkrajšu plavbu na svete“. 

Salón bude mať rozlohu cca 525 m2 a pobrežní koordinátori spoločnosti Hurtigruten sa tu postarajú o inšpiráciu „k objavovaniu“. Hostia nastupujúci na loď budú mať dostatok času na oddych po ceste a priestor na získanie dodatočných informácií o svojej lodi a o plavbe, ktorá ich čaká. Skôr ako sa nalodia na palubu, prebehne aj bezpečnostná inštruktáž v osobitnej prednáškovej sále v priestoroch salónu. 

V čase od 13:00 do 21:00 budú v salóne podávané ochutnávky nórskej prímorskej kuchyne a ľahké občerstvenie. 

Guest Lounge bude k dispozícii aj pre cestujúcich na expedíčných plavbách Hurtigruten, ktorých program zahŕňa v itinerári tento prístav. 

Pri východe bude veľká selfie stena, kde si všetci hostia môžu spraviť selfie pred odchodom s textom „Vaše dobrodružstvo začína tu“ / "Your adventure starts here".

Jazyk na palube

Na plavbách pozdĺž nórskeho pobrežia: Úradnými jazykmi na palube sú nórčina a angličtina. Mnohí sprievodcovia, personál na recepcii a členovia posádky hovoria aj nemecky.
Na expedičných plavbách je oficiálnym jazykom na palube je angličtina. Oznamy a tlačené materiály sú k dispozícii aj v nemčine. Na vybraných plavbách môžu byť, podľa obsadenia lode, oznámenia podávané aj vo francúzštine a čínštine.

Hostia na palube

Na pravidelných nórskych plavbách stretnete najmä miestnych, ktorí cestujú z jedného prístavu na druhého alebo sa zúčastňujú konferencií na palube. Ďalšou najčastejšie zastúpenou národnosťou sú Nemci, potom Angličania ďalší Európania, Američania a Austrálčania. Na palube môžu byť aj stredne veľké a väčšie skupiny; ostrieľaní cestovatelia, a jednotlivci, ktorí sa len prosto kochajú scenériami a malebnými mestečkami. Mnohí hovoria slušne po anglicky. Priemerný vek býva okolo 50 rokov, pri malom počte detí. Jedným z pôvabov týchto ciest je, že cestujúci sa tu neustále menia vďaka stálemu nastupovaniu a vystupovaniu počas plavby.

Vybavenie lodí

Hoci sú ich lode pohodlné a štýlovo moderné, sú orientované na funkcionalitu a teda postrádajú tradičné symboly klasických výletných lodí: kasína, divadlá, tobogany, organizované aktivity a zábavu, či výber alternatívnych reštaurácií. Lode ponúkajú saunu, posilňovňu, knižnicu, bazén a vírivky. Na niektoré lode si môžete vziať za príplatok i svoj osobný automobil.

Ubytovanie na palube:

Vybrať si môžete zo širokej škály pohodlných kajút. Líšia sa veľkosťou a umiestnením, niekedy aj v rámci rovnakej triedy, a vo všeobecnosti platí, že vonkajšie kajuty na vyšších palubách majú veľké okná, zatiaľ čo dolné paluby majú malé okienka.
Kajuty majú väčšinou kapacitu pre 2 osoby - viaclôžkové kajuty sú k dispozícii na vyžiadanie a prepojené kajuty sú k dispozícii na vybraných lodiach.

Stravovanie: Na trajektových lodiach spoločnosti sa stolovanie sa odohráva v jednej reštaurácii. Raňajky a obedy sú otvorené a podávané formou bufetu  s dobrým výberom chutných nórskych a medzinárodných jedál. Večere sú v stanovených časoch s vyhradenými miestami, obsahujú tri chody. Špeciálne požiadavky ohľadom stravovania je potrebné nahlásiť vopred. Kaviareň otvorená 24 hodín denne (tu sa platí za každú konzumáciu podľa jedálnička) je najčastejšie využívaná cestujúcimi, ktorí cestujú len na krátkych úsekoch.
Na expedičných lodiach je k dispozícii viac reštaurácií.

Na palubách je pitná voda dostupná aj v kajutovej kúpeľni. Počas hlavných jedál sa podáva stolová a sýtená voda, bez príplatku.
Alkohol je vysoko zdanený, v poplatnosti s nórskymi zákonmi. Nie je povolené priniesť si na palubu vlastné alkoholické nápoje. V opačnom prípade budú zabavené a vrátené až na konci plavby..

Program na palube:

Atmosféra na palube je rôznorodá, pretože tieto lode okrem medzinárodnej klientely, ktorá plavby využíva ako výletné, taktiež prepravovujú náklad a miestnych obyvateľov. Väčšina čisto nórskej posádky hovorí po anglicky, mnohí plynule.
Na rozdiel od letných plavieb s občasným hudobými interpretami na palube, zábava nebýva naplánovaná. Cestujúci väčšinou sledujú neustále sa meniacu scenériu z palúb alebo z vkusne zariadených pozorovacích salónikov a barov, zatiaľ čo niektorí si čítajú a hrajú spoločenské hry. Diela nórskych maliarova sochárov príťažlivo zdobia celú flotilu.

Na lodiach Hurtigruten poskytuje zábavu sama matka príroda a hlavnými atrakciami sú teda dychvyrážajúce scenérie a interakcia s ostatnými cestujúcimi. Ich plavby sú často označované ako "najkrajšie na svete".

Programy pre deti: 

od 2018 zavádza Hurtigruten na svojich nórskych plavbách program "Young Explorers". Účastniť sa ho môžu deti vo veku od 7 do 13 rokov a je zameraný na poznávanie nórskej prírody, klímy a kultúry. Deti sa primeranou a zábavnou formou dozvedia viac o divých zvieratách, folklóre a tradičných kulinárskych špecialitách, ale aj o ochrane prostredia a o známych nórskych objaviteľoch.
Súčasťou tohto programu je aj výber vyše 20 "Young Explorer Friendly" exkurzií.

Exkurzie na pevnine:

Rozsiahly program exkurzií, niektoré zamerané na ročné obdobia, zahŕňajú napríklad mestské pešie výlety, múzeá a cirkevné návštevy, ornitológické pozorovania, psie sánkovanie, pozorovanie Severnej žiary, jazdy na kajaku, kultúrne zamerané výlety v Laponsku či poldenné programy na Severný mys. Všetky exkurzie môžu byť vopred rezervované on-line.

Dress code / oblečenie na palube:

nie je absolútne žiadny, dokonca ani počas večere.

Prepitné pre personál:

Hurtigruten na svojich lodiach nepožaduje žiadne prepitné. Je to iba na osobnom uvážení.

Fajčenie:

je povolené iba vo vyhradených priestoroch na vonkajších palubách.

Oficiálna valuta na palube:

Všetky tovary a služby na Hurtigruten lodiach sú účtované v nórskych korunách (Norwegian Krone). Môžete platiť kreditnými kartami, výletnou kartou (zabezpečíte si ju na recepcii lode) alebo v hotovosti. Na otvorenie palubného účtu môžete použiť karty Visa, American Express, Diners alebo MasterCard. Na konečné vyrovnanie účtu môžu byť použité aj iné karty, ale nie na jeho aktiváciu.
Na palube nie je k dispozícii automat na výber hotovosti ATM.

Domáce zvieratá na palube:

Všetky nórske pobrežné lode majú kajuty pre domácich miláčikov, s výnimkou MS Nordlys, MS Midnatsol a MS Kong Harald - bližšie informácie na vyžiadania. Na expedičných lodiach Explorer zvieratá nie sú na palube povolené.

Hurtigruten je momentálne zrejme najekologickejšou plavebnou spoločnosťou vôbec

„V Hurtigrutene je tlak na udržateľné riešenia a zavádzanie ekologických technológií jadrom všetkého, čo robíme“ -  generálny riaditeľ spoločnosti, Daniel Skjeldam.

 • Hurtigruten neustále posúva svoje zelené hranice a usiluje sa o úplnú elimináciu emisií. Ako prvá lodná spoločnosť na svete teraz natrvalo zavádza bionaftu ako pohonné palivo na niekoľkých svojich lodiach.
 • Bionafta znižuje emisie až o 80 % v porovnaní s bežnou lodnou naftou. Ekologická bionafta spoločnosti Hurtigruten sa vyrába z odpadu z priemyselných odvetví, ako je rybné hospodárstvo a poľnohospodárstvo - to znamená, že pri výrobe týchto biopalív sa nepoužíva palmový olej a nemajú preto negatívny vplyv ani na dažďové pralesy. Bionafta sa bude používať v kombinácii s inými nízkoemisnými zdrojmi paliva.
 • Navyše, mnohé ich lode sú už vybavené zariadeniami na pripojenie na pobrežnú energiu z miestnych prístavov, čím sa eliminujú emisie počas zastávok.
 • Na všetkých lodiach flotily je zakázané používanie jednorázových plastov. 
 • Všetok vyprodukovaný odpad sa ukladá na palube, aby sa potom vyložil a spracoval na pevnine – nedochádza teda k znečisťovaniu morí.
 • Od júla 2018 spoločnosť úplne vylúčila používanie jednorázových plastových produktov (slamky, umelé poháre, sáčky, plastové tašky, jednodávkové balenia masla a iných potravín). Taktiež vyzvali svojich dodávateľov, aby aktívne redukovali používanie plastových obalov.
 • Zamestnanci na lodiach spolu s mnohými dobrovoľníkmi spomedzi cestujúcich, využívajú zastávky na čistenie miestnych pláží.

V cene plavby Hurtigruten je zahrnuté:

Expedičné plavby:

 • Ubytovanie v kajute vybranej kategórie
 • Plná penzia
 • Využívanie zariadení na lodi
 • Nealkoholické nápoje, stolové víno a pivo počas hlavných jedál. Káva, čaj a voda sú k dispozícii počas celého dňa.
 • Prístavné poplatky

Pobrežné nórske plavby:
Kategória Basic:

 • Ubytovanie v kajute vybranej kategórie bez možnosti výberu konkrétnej kajuty
 • Plná penzia
 • Prístavné poplatky

Kategória Select:

 • Možnosť výberu konkrétnej kajuty vo vybranej kategórii, podľa aktuálnej obsadenosti
 • Možnosť výberu turnusu sedenia pri večeri
 • Plná penzia
 • Káva a čaj počas celého dňa
 • Používanie palubnej wifi

Kategória Platinum:

 • Večera v À la carte reštaurácii (okrem lodí MS Lofoten, MS Vesterålen a MS Spitsbergen)
 • Výber nápojov počas večere
 • Večerná úprava kajuty
 • 2 exkluzivne exkurzie na pevnine
 • Návšteva kapitánskeho mostíka (po dohode s bezpečnostnou službou)
 • Doprava z/na letisko v Bergene, Trondheime a Kirkenes
 • Minerálna voda v kajute
 • Košík na privítanie so sektom v kajute
 • Bezplatné zapožičanie ďalekohľadu

V cene plavby Hurtigruten nie je zahrnuté:

 • Doprava do a z prístavu (ak inak neuvedené)
 • Osobné výdaje na palube (kaviareň, samoobslužná práčovňa s pracími prostriedkami atď.)
 • Prepitné (nevyžaduje sa)
 • Nápoje nezahrnuté v cene kategórie
 • Fakultatívne exkurzie (ak inak neuvedené)
 • Cestovné poistenie - na požiadanie naceníme
 • Víza (ak potrebné)


Informácie k situácii COVID-19 v súvislosti s plavbami spoločnosti Hrutigruten

Dôležité upozornenie:
Uvedené informácie môžu podliehať zmenám i bez predchádzajúceho ohlásenia, v dôsledku zavedenia novo aktualizovaných nariadení zo strany lodnej spoločnosti. Pre presné informácie odporúčame kontaktovať Oneworld Travel mailom alebo telefonicky alebo konzultovať webovú stránku spoločnosti.
 

Aktualizované informácie ohľadom situácie Covid-19 na webovej stránke spoločnosti (v anglickom jazyku): LINK
Podmienky pre nalodenie (v anglickom jazyku): LINK

Na všetkých lodiach boli zavedené niektoré prísne opatrenia, ktorých cieľom je chrániť hostí i posádku pred ochorením Covid-19. Tieto opatrenia budú neustále aktualizované podľa najnovších pokynov miestnych autorít.

Renomovaný profesor lekárskej mikrobiológie Ørjan Olsvik spolupracuje so spoločnosťou Hurtigruten ako poradca. Svoje viac ako 10-ročné skúsenosti s kontrolou infekcií odovzdá palubným lekárskym tímom spoločnosti, aby mohli pracovať čo najbezpečnejším spôsobom. Medzi organizácie, ktoré už využili jeho odborné znalosti, patria aj WHO, OSN, NATO a CDC v USA.

Podmienky nalodenia pre jednotlivé destinácie nájdete nižšie v prílohách.

Aktualizácia 06.07.2021
• Pre expedičné plavby v roku 2021 so spoločnosťou Hurtigruten sa bude požadovať potvrdenie o očkovaní proti COVID-19. Cestujúci musia predložiť dôkaz o úplnom očkovaní vakcínou COVID-19 povolenou Európskou agentúrou pre lieky (EMA) najmenej 21 dní pred nalodením. K 1. júlu 2021 patria medzi tieto schválené vakcíny vakcíny Comirnaty (BioNTech / Pfizer), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) a Janssen (J&J).
Ďalšie informácie nájdete v nasledujúcom odkaze:
https://global.hurtigruten.com/expedition-practical-information/health-and-safety/?_hrgb=3#frequently-asked-questions

• Pre plavby typu Coastal Express bude potrebný negatívny COVID-19  alebo očkovanie z EÚ. Negatívny COVID-19 test musí byť vykonaný menej ako 72 hodín pred nalodením. 
Ďalšie informácie pobrežnej politike spoločnosti nájdete na nasledujúcom odkaze:
https://global.hurtigruten.com/coastal-practical-information/health-and-safety/?_ccid=20927&_ccst=0&_hrgb=2#frequently-asked-questions

Aktualizácia 25.06.2021
"V súčasnosti existujú prísne obmedzenia pre cestujúcich prichádzajúcich do Nórska zo zahraničia. 
Cestujúcim, ktorí by sa mali zdržiavať v karanténe, bude aj napriek negatívnemu testu nalodenie na palubu lodí Hurtigruten zamietnuté.

• Nórska vláda vydala v piatok, 18. júna tlačovú správu o postupnom otváraní nórskych hraníc.
Odkaz na vyhlásenie nájdete na: https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/reopening/id2862254/

• Viac informácií o nedávno aktualizovaných pravidlách vstupu do Nórska odporúčame prečítať na stránkach MZV: 
https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/detail/-/asset_publisher/Iw1ppvnScIPx/content/norske-kralovstvo?displayMode=1
Alebo na webovej stránke nórskych zdravotných úradov:
https://www.fhi.no/en/op/novel-coronavirus-facts-advice/facts-and-general-advice/entry-quarantine-travel-covid19/

Upozorňujeme, že tieto pravidlá sa môžu v krátkom čase zmeniť, odporúčame informácie priebežne sledovať na vyššie uvedených stránkach.

• Pred nalodením sa všetci cestujúci musia preukázať negatívnym Covid -19 testom, vykonaným menej ako 72 hodín pred nalodením (platí aj pre zaočkovaných cestujúcich) 
• Z dôvodu pandémie a prísnych opatrení na kontrolu infekcie sú služby na palube obmedzené.
• Program výletov v jednotlivých prístavoch sa bude líšiť v závislosti od národných a miestnych pokynov."
 

Základné požiadavky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia počas plavby

Zo strany lodnej spoločnosti:

 • Sociálne odstupy - znížená kapacita lodí a zmena spôsobu prevádzkovania reštaurácií a zariadení.
 • Rúška - všetci členovia posádky používajú rúška alebo štíty na tvár a dodržiavajú prísny sanitačný hygieny rúk.
 • Testovanie - Expedičné plavby: všetci členovia posádky musia pred nalodením preukázať negatívny test Covid-19. Nórske pobrežné plavby: Všetkým členom posádky je pravidelne kontrolovať telesná teplota a vyplňujú formulár prehlásenia.
 • Sanitácia - Pravidelná dezinfikácia celej loď vrátane všetkých kajút certifikovanými čistiacimi prostriedkami.

Zo strany hostí:

 • Čestné prehlásenia - Pred vstupom na palubu musíte potvrdiť, že nemáte žiadne príznaky Covid-19.
 • Kontroly teploty a testovanie - Po nalodení a pri vstupe do lodných reštaurácií hostia prechádzajú bezkontaktným skenovaním telesnej teploty.  Pri zvýšenej hodnote sa hosť musí podrobiť rýchlemu testu na Covid-19.
 • Testovanie pred expedičnými plavbami - Pred nalodením sa musí každý preukázať negatívnym testom na Covid-19, nie starším ako 72 hodín.
 • Rúška, sociálne odstupy a hygiena rúk - vo všetkých verejných priestoroch lode je nutné používať ochranné rúška na tvár, dodržiavať vzdialenosť najmenej 1 meter od ostatných spolucestujúcich a pravidelne si dezinfikovať ruky.

Podrobné informácie o opatreniach spoločnosti ohľadom života na palube, sanitácie, nalodenia, výletov na pobreží: LINK

Aktuálne informácie o podmienkach vstupu do Nórska: LINK

Plavby spoločnosti Hurtigruten
 • MS Nordnorge

  MS Nordnorge

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Bergen, Nórsko - Do prístavu: Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 04. 02. 2022
  2 159 € vnútorné
  2 552 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 2 159 €
 • MS Nordnorge

  MS Nordnorge

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Bergen, Nórsko - Do prístavu: Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 04. 02. 2022
  1 468 € vnútorné
  1 735 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 468 €
 • MS Nordnorge

  MS Nordnorge

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Bergen, Nórsko - Do prístavu: Trondheim, Nórsko
  Dátum odchodu: 04. 02. 2022
  2 159 € vnútorné
  2 552 € vonkajšie
  Dĺžka: 11 nocí
  Cena od: 2 159 €
 • MS Nordkapp

  MS Nordkapp

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Kirkenes, Nórsko - Do prístavu: Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 05. 02. 2022
  1 252 € vnútorné
  1 480 € vonkajšie
  Dĺžka: 6 nocí
  Cena od: 1 252 €
 • MS Kong Harald

  MS Kong Harald

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Bergen, Nórsko - Do prístavu: Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 06. 02. 2022
  2 159 € vnútorné
  2 552 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 2 159 €
 • MS Kong Harald

  MS Kong Harald

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Bergen, Nórsko - Do prístavu: Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 06. 02. 2022
  1 468 € vnútorné
  1 735 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 468 €
 • MS Kong Harald

  MS Kong Harald

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Bergen, Nórsko - Do prístavu: Trondheim, Nórsko
  Dátum odchodu: 06. 02. 2022
  2 159 € vnútorné
  2 552 € vonkajšie
  Dĺžka: 11 nocí
  Cena od: 2 159 €
 • MS Vesteralen

  MS Vesteralen

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Bergen, Nórsko - Do prístavu: Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 07. 02. 2022
  2 159 € vnútorné
  2 552 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 2 159 €
 • MS Vesteralen

  MS Vesteralen

  Nórske fjordy
  Z prístavu: Bergen, Nórsko - Do prístavu: Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 07. 02. 2022
  1 468 € vnútorné
  1 735 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 468 €