Mykonos

Grécky ostrov Mykonos leží v Egejskom mori juhovýchodne od Atén, na polceste medzi gréckou a tureckou pevninou. Je populárny nielen medzi mladými turistami pre svoju kozmopolitnú a chic atmosféru. Bary na známych plážach Paradise a Super Paradise rezonujú hlasitou hudbou, masívne diskotéky sú otvorené až do rán a a hostia DJ-ov svetových mien.
Scenériu ostrova dotvára 16 ikonických veterných mlynov, z ktorých väčšina bola postavená Benátčanmi v 16. storočí.

Klíma a plavebná sezóna

Mykonos má teplé temperované podnebie. Zimy sú mierne, s dostatkom dažďov a s priemernými teplotami cez deň 13° až 15 °C a v noci 10° až 12 °C. Letá sú dlhé a horúce, priemerné denné teploty dosahujú 24 až 26 °C a nočné 21 až 24 °C. Teplota mora tu dosahuje 24 až 24,5 °C max (júl - september). Mesiace máj a september sú pre návštevu ostrova považované za ideálne. 
Podnebie na Mykonose je ovplyvnené silným severným vetrom meltemi, ktorý niekedy pretrváva aj niekoľko dní. Osviežuje horúci letný vzduch, ale môže byť nepríjemný a takisto môže byť príčinou nepokojného mora.

Hlavnou sezónou okružných plavieb je obdobie od mája do októbra.
Mykonos je zastávkou na mnohých plavbách vo východnom Stredomorí. Zastavujú sa tu výletné lode všetkých plavebných spoločností, ako napríklad grécka spoločnosť Celestyal CruisesCostaMSC, AIDA, TUI, Oceania, NCLSilversea, Celebrity .. .

Kam sa vydať na Mykonose

  • SeaBus člny z prístavu Tourlos stoja v Starom prístave Mikonosu. Toto miesto lemujú kaviarničky a reštaurácie, z jednej strany sa nachádza radnica z 18. storočia a oproti nej kostolík Agios Nikolaos s modrou kupolou.
  • Staré centrum hlavného mesta ostrova Chora (nazývané aj Mikonos) je labyrintom úzkych uličiek vykladaných kameňmi, lemovaných bielymi domami s modrými dverami a okenicami, okolo ktorých sa ovíjajú farebné buganvílie. 
  • Otvorené terasy reštaurácií  a barov len krok od mora v romantickej štvrti Alefkandra, nazývanej aj Malé Benátky, lákajú na posedenie pri pohári vína alebo tanieri chutnej pečenej ryby. Ponúkajú výhľad na typické domy postavené akoby priamo vode. Okrem toho tu nájdete aj množstvo obchodíkov a umeleckých galérií.
  • V neďalekej štvrti Kastro sa nachádza jedinečný kostol Panagia Paraportiani postavený medzi 14. a 17. storočí - skladá sa 5 malých kostolov, ktoré boli postupne postavené jeden na druhom.
  • Kato Myloi (Spodné mlyny) - 7 tradičných veterných mlynov stojacich v jednej línii na briežku s výhľadom na more je pravdepodobne najfotografovanejším záberom na ostrove. Jeden z mlynov, Boni, slúži ako múzeum.
  • Neobývaný ostrov Delos (UNESCO) je považovaný za jedno z najdôležitejších archeologických nálezísk v Grécku. Podľa antickej mytológie sa tu narodili božie dvojčatá Apollo a Artemis. Zo Starého prístavu sem počas celého dňa premávajú lode. Na ostrove je aj Archeologické múzeum s rozsiahlou zbierkou.
  • Starý maják "fanari" Armenistis (4 km na sever od prístavu) s oktagonálnou vežou.
  • Tajný tip: Pôvabná typická dedina Ano Mera (9 km) vo vnútrozemí ostrova s veľkým námestím, bielymi domami a tradičnými kaviarňami. Neďaleko sa nachádza zaujímavý kláštorný komplex Panagia Tourliani

Deň na pláži: iba 1km smerom na sever od prístavu Tourlos sa nachádza piesková pláž Paralia Agios Stefanos. "Párty" pláže sú Paradise (8,2 km) a Super Paradise (9,7 km) . Pokojnejšie pláže pre rodiny sú Kalo Livadi, Elia, Ornos a Lia. Menej turistické sú Kapari (8,1 km) olebo Agios Sostis (8 km). Pláž Psarou (7 km) často navštevujú celebrity a nachádzajú sa tu svetovo známy plážový bar, Nammos.

Najobľúbenejšie exkurzie

  • Starý a nový Mykonos.
  • Antický ostrov Delos (UNESCO).
  • Lekcia varenia 
  • Jeep safari.
  • Návšteva farmy a kláštora.
  • Plavba na tradičnom člne na ostrov Rhenia a kúpanie.

Naše tipy pre destináciu Mykonos

Jazyk: gréčtina. V turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Časový posun oproti Slovensku: +1 hodina (UTC+2)
Mena: euro
Čo ochutnať - miestne špeciality: miestny mäkký syr tyrovolia je prísadou slaného cibuľového ako aj sladkého medového koláča; zelené fazuľky s cesnakovým dipom; sušené drobné ale chutné svetlé fazuľky s hnedým očkom, varené s ryžou a ochutené cibuľou, olejom a octom; bravčové mäsové guľky s oreganom; pražené placky s fenyklom a rybími ikrami; grilované chobotnice. Sucháre mostra s pikantným syrom kopanisti, paradajkami, olejom a oreganom sú výborným doplnkom k poháru ouza. A samozrejme, pistáciová baklava.
Miestne vína: na ostrove sa pestuje iba malé množstvo hrozna. Biela odroda Asyrtiko; červené odrody Cabernet Sauvignon a Syrah.
Čo nakupovať - miestne suveníry: veľké plážové tašky z rôznych materiálov a farebné sarongy, cenovo dostupné ručne robené náramky, prstene a náhrdelníky (štvrť Alefkandra), kožené sandále, miniatúry tradičných veterných mlynov, likér ouzo, pomarančový lekvár, paradajkové chutney, olivový olej a mydlá z neho vyrobené, miestne umelecké výrobky.
Ceny sú tu v priemere vyššie než na iných menej turistických ostrovoch.
Kde nakupovať: obchodíky, umelecké galérie a butiky v uličkách Chory. Nákupné centrum MyMall.
Otváracie hodiny: najmä v letných mesiacoch sú obchody otvorené od 10:00 do neskorých nočných hodín. Väčšina miestnych obchodov je otvorená od apríla do konca októbra.
Taxíky: na ostrove je iba 30 (!) taxíkov, môže sa teda stať, že čakanie alebo zastavenie voľného vozidla bude trvať skutočne dho.  Stoja aj pred loďou v prístave, ale treba sa poponáhľať. Taxikári používajú tachometre, ale na špecifické destinácie býva cestovné fixné. 
Populárne sú vodne taxíky pozdĺž južného pobrežia. Z Ornos sa môžete dostať na najkrajšie pláže Mykonosu, ako Paradise, Super Paradise, Agrari, Elia. 
Prepitné: v Grécku nie je očakávané, i keď samozrejme je vítané. Ak ste boli spokojní s preukázanými službami, môžete nechať 5-10%, alebo len zaokrúhliť platbu. 
Upozornenia: Počet miest na organizované exkurzie pre túto destináciu je kvôli obmedzenému počtu autobusov na ostrove limitovaný. Počas hlavnej sezóny odporúčame preto zarezervovať si miesta najmä na najvýhodnejšie / najatraktívnejšie výlety vopred, podľa možnosti ešte pred plavbou.
Mykonos je známy aj počtom dopravných nehôd - odporúča sa preto zvýšená opatrnosť aj pri prechádzaní cez cestu a na miestach, kde nie sú chodníky pre peších.

Prístav na Mykonose

Výletné lode kotvia v novom prístave Tourlos, asi 2 km do mesta. K dispozícii je kyvadlová autobusová doprava alebo člnom SeaBus priamo do centra v pešej zóne (odchody každých 30 min, dĺžka cesty 8 min).
Peši je to asi 30 minút, ale ide sa popri rušnej ceste nez chodníka. 
Pri termináli stoja aj taxíky, ale ich počet je veľmi limitovaný.

Výnimočne môžu niektoré výletné lode tendermi dopravovať hostí priamo do centra.

Najbližšie letisko Mykonos Island National Airport (JMK)

Mapa Mykonosu:

Zdroj fotografie:  Pixabay (by Silvana Bartha and C1superstar)