Manama
Hlavné mesto Bahrajnu - Al Manama leží na malom polostrove na severovýchodnom rohu krajiny a úspešne kombinuje svoju históriu dôležitej zastávky obchodných ciest zo 16. storočia s mrakodrapmi z ocele a skla lemujúcimi ulice rušnej finančnej štvrte.
Mesto sa prvýkrát spomína v islamských kronikách z roku 1345, takže neprekvapí jeho hlboká kultúra a tradície.
Al Manama je pre turistický ruch ešte stále pomerne neznámou destináciou. Miestni obyvatelia sú bezprostrední a srdeční, a vyznačujú sa tradičnou moslimskou pohostinnosťou.
Plavby a sezóna v Manama
Manama má suché podnebie s veľmi horúcim letom a chladnejšou zimou.
Priemerné denné teploty sa v lete (od júna do septembra) pohybujú medzi 33 až 38 °C a nočné 26 až 30 °C; v zime (od novembra do marca) najvyššie denné dosahujú 28 až 20 °C, zatiaľ čo priemerné nočné teploty klesnú na 21 až 14 °C.
V meste Manama sa na svojich plavbách v Perzskom zálive zastavujú lode spoločnosti Costa, AIDA, TUI, Silversea, Hapag Lloyd, Crystal Cruises.
Pozoruhodnosti v Manama
Najpozoruhodnejšou budovou mesta nepochybne Svetové obchodné centrum (World Trade Centre) z roku 2008, 240-metrový, 50-poschodový dvojvežový komplex, v ktorom sa okrem iného nachádza aj päťhviezdičkový hotel a luxusné nákupné centrum.
Bahrajnské národné múzeum ponúka rozmanitú zbierku zaujímavých exponátov. Medzi najdôležitejšie patria diela súčasného bahrajinského umenia; scény zobrazujúce život civilizácie Dilmun spred 6.000 rokov vrátane zrekonštruovanej mohyly s kostrou; nádherné ukážky arabskej kaligrafie zo vzácnych koránov a iných náboženských dokumentov, expozícia o tradičných remeslách a obchode, ako aj o perlách ako zdroji bahrajnského bohatstva pred príchodom ropy.
Historické centrum mesta prešlo dôslednou revitalizáciou po 2010. Jeho srdcom je rozsiahla budova Bab el-Bahrain, ktorá je hlavnou bránou veľkého bazáru Manama Souq, kde nájdu nákupuchtiví klienti všetko, od šperkov až po koberce.
Slávna mešita Al Fateh je tiež známa ako Veľká mešita, vďaka svojej veľkosti 6.500 m2, a kapacite 7.000 veriacich. Je to krásna budova s mramorovými podlahami a sklenenými lustrami, ktorá je otvorená pre všetkých návštevníkov.
Najobľúbenejšie exkurzie v Manama
- Okružná jazda mestom a návšteva bahrainského národného múzea
- Muharraq (UNESCO) – bývalé hlavné mesto Bahrajnu
- Deň na pláži s BBQ obedom a občerstvením
- Návšteva ťavej farmy
Naše tipy pre Manama
Nákupy: šatky, kadidlá bakhoor, arabské parfémy v nádherných sklenených fľaštičkách, ďatle čerstvé, sušené a plnené čokoládou, ovocím či mandľami, ďatľový džem, sušené ovocie a orechy, zlaté 21- a 24-karátové šperky, farebné sklenené mozaiky, košíky, šperky s pravými perlami, lampy a koberce, orientálne korenie. Tradičný arabský bazár Manama Souq, nákupné centrá The Avenues, Moda Mall a mnohé iné.
Otváracie hodiny: väčšina obchodov je otvorená od 8:30 do 20:00. Malé obchody majú zatvorené od 12:30 to 15:30. Nákupné centrá sú otvorené od 10:00 do 22:00.
Gastronómia: národné jedlo machboos z ryže a rýb alebo kuracieho mäsa, qoozi – grilované jahňa plnené ryžou, varenými vajcami, cibuľa a koreniny, výživná kaša harees, obľúbenú shawarma asi nemusíme predstavovať, baleet – šafranová omeleta plnená vyprážanou sladkou cestovinou vermicelli, muhmar – ryža sladená ďatľami. Silne korenená káva gahva je podávaná s ďatľami. A bohatý výber zákuskov, ako halwa showaiter, rangeena, luqaimat, asida”, al khanfroush.
Alkohol je v Manama legálny v baroch a nočných kluboch.
Mena: bahrajnský dinár (BHD)
Jazyk: arabčina, v turistických miestach sa dohovoríte po anglicky.
Miestna etiketa: Muži: zakryté kolená a ramená – nohavice aspoň po kolená, tričko s rukávom, na pláži plavecké šortky, nie slipové či boxerky (speedos). Ženy by mali mať úplne zakryté nohy a ruky – dlhé voľné šaty alebo sukňu, dlhé rukávy; vlasy zakryté šatkou. Kúpanie v plavkách je možné iba na vyhradených privátnych plážach pre turistov.
Pred vstupom do mešít je potrebné odložiť obuv.
Prístav v Maname
Výletné lode kotvia v prístave Khalifa Bin Salman a prístave Mina Salman.