La Goulette, Tunisko
Prístav La Goulette sa nachádza na piesočnom výbežku medzi jazerom Tunis a Tuniským zálivom, 12 km východne od hlavného mesta Tunis. V 19. storočí bol obľúbenou destináciou letných dovoleniek, známy ako „la petite Sicile“. Bol taktiež domovom značnej židovskej, talianskej a maltskej komunity.
Tunis je moderné, rýchlo sa rozvíjajúce mesto s bohatou historiou. Jeho starobylá medina je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nájdete tu ale aj novšie malebné štvrte s krásne zdobenými domami zo začiatku 20. storočia, množstvo obchodíkov, stánkov s kvetinami, príjemných reštaurácií a kaviarní.
Klíma a plavebná sezóna v La Goulette
La Goulette má stredomorské podnebie. Letá sú krátke, horúce, dusné, suché a jasné, zatiaľ čo zimy sú dlhé, chladné, veterné a polooblačné.
Zastavujú sa tu výletné lode niektorých spoločností ako MSC Cruises, Seabourn, Costa Cruises, Oceania Cruises...
Kam sa vydať v La Goulette
Kartágo (vzdialenosť od prístavu 9 km): zoznam UNESCO. Jedno z najvýznamnejších turistických destinácií v Tunisku s amfiteátrom, rímskymi budovami a Antoninovými kúpeľmi.
Katedrála sv. Vincenta de Paul z roku 1882 v Tunise (13 km). Je najväčšou zachovalou budovou z koloniálnej éry.
Národní múzeum Bardo (Tunis, 19 km): najväčšia zbierka rímskych mozáik na svete.
Medina v Tunise (15 km): UNESCO. Stredoveké islamské mesto patrí medzi najzachovalejšie na svete. Cítite atmosféru 13. storočia s úžasným šarmom Orientu.
Mešita Zitouna (13 km): najväčšia mešita v Tunisku z 8. storočia.
Sidi Bou Said (7 km): čarovné mestečko s bieloskvúcimi fasádami, typickými modrými dverami a buganvíliami a muškátmi v rôznych farbách ponúka úžasný výhľad na Stredozemné more zo skalnatého kopca.
Plážový rezort Hammamet/ Nabeul v meste Cap Bon - krásne pláže, lemované hotelmi.
Dougga (122 km): archeologické nálezisko s rozlohou vyše 65 hektárov - zoznam UNESCO. Je najzachovalejším rímskym sídliskom v severnej Afrike.
Kairouan (150 km): prvé hlavné mesto moslimov a Arabov z roku 671. Sú tu úžasné pamiatky vrátane mauzólea Sidi Sahbi, Medina.
Kilometer od terminálu leží široká a dlhá piesočná pláž, neupravená a bez služieb.
Najobľúbenejšie exkurzie v La Goulette
- Archeologické nálezisko Kartágo a pitoreskný Sidi Bou Said
- Kartágo a poklady múzea Bardo
- Panoramický tour mesta Tunis
- Relax na pláži v Hammamete
Naše tipy pre destináciu La Goulette
Jazyk: Úradným jazykom je arabčina. Francúzština je tu bežná, cestné značenia ako aj väčšina názvov obchodov sú dvojjazyčné. Vo väčšine turistických destinácií sa dohovoríte aj po anglicky a taliansky.
Časový posun oproti Slovensku: rovnaký čas ako u nás.
Mena: tuniský dinár TND, 1 TND = 1 000 millimov (uzavretá mena, dá sa kúpiť iba v Tunise a nedá sa vyviezť z krajiny). Euro bankovky sú bežne akceptované. Ak si vyberáte peniaze v bankomate, debitná karta je výhodnejšia ako kreditná. VISA a MasterCard sú bežne akceptované vo väčších obchodoch.
Gastronómia: Miestna kuchyňa je zmesou stredomorskej a pôvodnej púnsko-berberskej kuchyne. Je založená na morských plodoch, mäse, olivovom oleji, paradajkách a množstve korenín, ako rasca, rasca, koriander a paprika. Jedlo býva pikantné vďaka častému používaniu harissy. Typické jedlá: kuskus, brik - tuniská verzia tureckého boreku, shakshouka - volské oko v pikantnej paradajkovej omáčke, cícerová polievka lablabi, mechouia - šalát z grilovanej zeleniny, zeleninové prílohy omek houri a ajlouk Qura’a, rybací guláš kabkabou, pomaly varený mäsový guláš marqa jelbana, klobásky merguez, vyprážané sendviče fricassee. Z dezertov masfouf - sladká verzia kuskusu, vyprážané bambalouni alebo zákusky makroudh plnení datľami alebo figami a poliate medom. V mnohých reštauráciách k jedlu ponúkajú aj populárnu miestnu hudbu „malouf“ - jedinečnú a očarujúcu kombináciu zvukov lutny, huslí a tamburíny.
Suveníry: Obchody v Medine ponúkajú široký sortiment suvenírov a miestnych remeselných výrobkov - koberce, medený a mosadzný tovar, zlaté a strieborné šperky, kožené predmety a tradičné červené plstené klobúky, tzv. chechia. V prístave je možné nakupovať bez cla, ale ceny sú vyššie než v meste.
Prepitné: je vítané. Ak ste boli spokojný so službou, môžete nechať prepitné 7-10% z ceny v závislosti od kvality jedla a služieb.
Zjednávanie na cene je súčasťou procesu nakupovania a obchodníci sú často dosť vytrvalí.
Taxi: Nástojte na zapnutí taxametra a pri dlhšom prenájme buďte pripravený vyjednávať! Väčšina taxikárov sa vám počas cesty pokúsi predať aj iné zájazdy.
Wifi: Kaviarne a reštaurácie v mestečku La Goulette ponúkajú bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, ak si objednáte nápoj alebo jedlo.
Upozornenie: Tunisania sú príjemní, otvorení a zvedaví voči cudzincom. Vopred sa ale radšej vyhnite tým, ktorí sa chovajú až príliš priateľsky. A nedajte sa zlákať ani samozvanými turistickými sprievodcami.
Prístavný terminál v La Goulette
Nový komplex terminálu pre výletné lode, Goulette Village, postavený v atraktívnom štýle starej mediny, ponúka obchodíky so suvenírmi, reštaurácie, turistické informácie, bankomat, agentúry s exkurziami.
Terminál leží v pešej vzdialenosti od mestečka La Goulette. Pri bráne prístavu je stanovište taxíkov. Typická cena do centra Tunisu je 10 EUR (jednosmerná) alebo je možné prenajať si taxi za 25 EUR za hodinu. Ďalšou možnosťou dopravy sú elektrické vlaky.
Výletný prístav La Goulette má dve prístavné móla (celková dĺžka 657 m) a maximálny ponor a dokovaciu kapacitu, vhodnú aj pre najväčšie výletné lode na svete.
Images by Juan-Ordonez (Unsplash) .