Civitavecchia

Civitavecchia leží na západe Talianska a slúži ako vstupná brána do Ríma, ktorý je od pobrežia vzdialený asi 70km. I samotné prístavné mestečko Civitavecchia je celkom pekné a zaujímavé s typickou pohodovou atmosférou Talianska. Hlavnou atrakciou priamo v tomto prístave je pevnosť Michelangelo. V lete tu takmer každý deň kotví veľké množstvo lodí známych spoločností. Výletné lode kotvia na najzápadnejších móloch.

Niekedy bude v programe plavby napísaný ako prístav Rím, kotviť však budete vždy v mestečku Civitavecchia. 

Doprava z prístavu do mesta Civitavecchia (1,2 km):

Tí, ktorí sa rozhodnú ostať v prístavnom meste, môžu sa k centru Civitavecchia dostať pešo (cca 2 km), prípadne môžu využiť aj bezplatný kyvadlový autobus, ktorý ich zavezie k výjazdu z prístavu.

Doprava z prístavu do mesta Rím (cca 80 km):

Ak sa rozhodnete pre exkurziu do Ríma, máte niekoľko možností. Môžete si rezervovať organizovanú exkurziu prostredníctvom Vašej lodnej spoločnosti, alebo v prípade, že chcete ísť samostatne, najlepšou voľbou je vlak alebo taxi. 
Od zastávky kyvadlového autobusu k stanici Civitavecchia je to asi 20 min (1,4 km) peši. Do Ríma (na stanicu Termini) pravidelný priamy vlak, jedna cesta stojí okolo € 6 a trvá od 46 do 80min, v závislosti od vlaku. 
Ak chcete navštíviť v meste viacero miest a bez obmedzenia sa pohybovať metrom a inými prostriedkami hromadnej dopravy, zakúpte si integrovaný lístok BIRG - budete potrebovať ten na 5 zón. Stojí € 12 a platí až do polnoci dňa, kedy bol označený. Zakúpiť ho môžete aj v novinovom stánku, v kaviarni alebo v blízkej cestovnej kancelárii, ak je pri predajnom okienku stanice rada ľudí.
Vlak zastavuje v rímskych staniciach San Pietro (40 min), Trastevere (50 min), Ostiense (55 min) a nakoniec na Termini (70 min). Stanica San Pietro je vzdialená asi 15 minút chôdze od Vatikánu a námestia svätého Petra.
Ak sa chcete zviezť s IC (medzimestské vlaky, ktoré sú o rýchlejšie, avšak nie sú pravidelné a zvyknú i meškať), budete potrebovať rezerváciu sedadiel a sú drahšie - okolo € 11 za jednu cestu. Lístok BIRG na tieto vlaky neplatí!
Upozornenie: Lístok vlak musíte v Taliansku vždy pred cestou označiť na strojčeku nástupišti ešte predtým, než nastúpite do vlaku. V opačnom prípade je považovaný za neplatný a riskujete vysokú pokutu.
Ako vo väčšine európskych turistických miest, je potrebné dávať si dobrý pozor na osobné veci; najmä na miestach, kde je veľa ľudí, ale aj vo vlaku a metre.

Exkurzie:

Rím - je bezpochyby najväčšou atrakciou pre zastávky v Civitavecchii: toto mesto ponúka množstvo pamätihodností a zaujímavostí. Popri asi najznámejších atrakciách, akým sú Koloseum či Bazilika Sv. Petra, môžete navštíviť aj Vatikánske múzeum, Sixtínsku kaplnku, Námestie Sv. Petra, Forum Romanum, Panteón, Fontana di Trevi, Španielske schody a mnohé ďalšie miesta. Na tejto stránke nájdete niektoré kombinácie vlaku s doprevádzanými návštevami na najzaujímavejších atrakciách za výhodné ceny).
Taurínske kúpele - nazývané aj Trajánske; sú významným archeologickým náleziskom z rímskeho obdobia. Nachádzajú sa severne od centra Civitavecchie MAPA. Okrem prekvapivo dobre zachovaného komplexu kúpeľov je v areáli aj pekná botanická  záhrada. 
Od prístavu sú vzdialené asi 7,5 km (v smere na Tolfa) a zo železničnej stanice Civitavecchia tam chodí autobus B. Viac info
Tarquinia je vzdialená od Civitavecchia cca 20 km. Pri mestečku je známa etruská nekropola, ktorá je súčasťou dedičstva UNESCO. Najlepšie je ísť vlakom, lístok stojí € 1,50 a cesta trvá cca 12 min. Vlak chodí niekoľkokrát za deň (pozrite si odchody vlakov TU).

Pláže:

Sant´Agostino - 2 km peknej piesočnej pláže, cca 10 km od Civitavecchie, smerom na Tarquiniu. K dispozícii slnečníky a ležadlá (za poplatok). Je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi, lebo voda pri brehu ostáva plytká.  Vzdialenejšia časť pláže býva menej zaplnená.
La Frasca - medzi Sant´Agostino a prístavom Civitavecchie je 6 km skalistého pobrežia. Táto časť je ideálna pre potápanie a snorkelling, lebo medzi skalami žije veľa druhov rýb a iných morských živočíchov.
Pirgo - pekná upravená kamienkovo-piesková pláž priamo oproti stanici.
Trhovisko - Mercato di San Lorenzo, v strede historického centra Civitavecchie, pri námestí piazza Regina Margherita.  Jeho návšteva, najmä v ranných a doobedňajších hodinách, je zaujímavým a príjemným zážitkom: farebné stánky s ovocím a zeleninou, ale aj vychýrený rybný trh, viaceré bary a malé reštaurácie.

Príchod do prístavu zo Slovenska:

- vlastným autom - Prístav Civitavecchia je od Bratislavy vzdialený asi 1.200km a cesta autom trvá približne 13 hodín. Okrem cien za benzín treba počítať s extra výdavkami na dialničné známky, mýta a parkovanie v prístave (cca € 10 za deň).
- autobusom - Do Ríma sa dá cestovať aj autobusom a to priamo z Bratislavy. Cena spiatočného lístka sa pohybuje okolo 110€ a jedna cesta trvá okolo 19 hodín.  Autobusová stanica je od prístavu vzdialená cca 80km.
- lietadlom - Z Bratislavy do Ríma lieta priamo spoločnosť Ryan Air na letisko Ciampino asi 80km od prístavu a z Viedne Air Berlin na letisko Leonardo da Vinci vzdialené od prístavu Civitavecchia cca 60km.

Praktické info:

V centre mesta Civitavecchia je k dispozícii bezplatná wi-fi:  "CIVITAVECCHIA WiFi".
Úradným jazykom je taliančina, ale na turistických miestach sa  dohovoríte po anglicky.
Oficiálna stránka: http://www.civitavecchia.net/
Mena:  Euro
Otváracie hodiny v Taliansku (všeobecne): Pondelok - Sobota  9.00 - 13.00 a 15.30 - 19.30
V nedeľu a počas sviatkov sú obchody zatvorené. Na turistických miestach to ale platiť nemusí.

Oficiálna stránka prístavu: https://civitavecchia.portmobility.it/en
Klíma a počasie: https://weather-and-climate.com/average-monthly-Rainfall-Temperature-Sunshine,civitavecchia-lazio-it,Italy