Pred plavbou
- Online check-in
- Osobné doklady
- Víza
- Zakúpenie doplnkových služieb
- Kedy dostanem cestovné doklady?
- Tehotenstvo
- Zdravotný stav
- Existujúce zdravotné komplikácie
- Alergie, potravinové intolerancie a diéty
- Vegetariánstvo a Vegánstvo
- Oblečenie počas plavby
- Večerný dress code na lodi
- Na čo pri balení nezabudnúť
- Zakázané predmety
- Užitočné tipy
Online check-in registrácia
Každá lodná spoločnosť má už dnes vyhradenú webovú stránku pre online check-in. Podľa inštrukcií konkrétnej spoločnosti na túto stránku môžete prihlásiť už aj niekoľko mesiacov pred samotným odchodom.
Väčšina lodných spoločností dnes už požaduje vykonanie online registrácie pred nalodením od všetkých svojich klientov. Robia to za účelom zvýšenia efektívnosti a rýchlejšieho priebehu procesu naloďovania v deň odchodu.
Pri online check-in registrácii klient dopĺňa všetky potrebné a lodnou spoločnosťou požadované osobné údaje. Pokiaľ požadované údaje nebudú doplnené v plnom rozsahu, nebudú klientom vystavené lodné dokumenty.
V prípade, že pri online registrácii svojej plavby máte otázky a nejasnosti, obráťte sa na nás - v CK ONEWORLD Travels.r.o.-LuxusnePlavby vám radi pomôžeme.
Osobné doklady potrebné na plavbu
Cestujúcim s neúplnou alebo neplatnou dokumentáciou môže byť nalodenie odmietnuté bez nároku na vrátenie peňazí.
Na plavby v rámci krajín EU stačí ako doklad totožnosti na cestovanie aj platný občiansky preukaz. Pri ceste do ostatných krajín je však nevyhnutný platný cestovný pas! Bez platného originálu osobného dokumentu nemôžete nastúpiť na loď ani do lietadla.
Skontrolujte si vždy vopred platnosť svojho osobného dokladu; musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov po predpokladanom návrate.
Je taktiež dôležité, aby meno v osobnom doklade bolo úplne zhodné s menom na cestovnom lístku.
Aj v prípade vydaja musí mať žena rovnaké priezvisko nahlásené už pri rezervácii, a teda na svojich cestovných dokladoch vydaných spoločnosťou či na letenke, zhodné s menom na osobnom doklade totožnosti, s ktorým cestuje. To znamená, že ak odchádza na dovolenku ihneď po svadbe a pri odchode na plavbu ešte nebude mať vybavený občiansky preukaz či cestovný pas na nové priezvisko, treba pri rezervácii plavby a pri kúpe prípadnej letenky nahlásiť svoje pôvodné priezvisko.
Ak ste svoj pas nevedeli dlho nájsť, nahlásili ste stratu na políciu, vybavili nový doklad, no svoj pôvodný cestovný pas ste potom našli, už naň necestujte! Takýto pas je považovaný za neplatný! Pri ceste preto použite už svoj nový cestovný pas.
Zmena mena je spravidla možná až do niekoľkých dní pred odchodom, ale táto služba je za poplatok.
V prípade, že súčasťou plavby je aj let, je takáto zmena možná iba do vydania = vytlačenia letenky!
Každé dieťa, bez ohľadu na vek, potrebuje pri ceste do zahraničia vlastný platný cestovný pas. Aj tu platí podmienka platnosti aspoň 6 mesiacov po návrate.
Pokiaľ dieťa necestuje s obidvoma rodičmi a/alebo je sprevádzané osobami, ktoré nie sú uvedené v jeho dokladoch, obráťte sa pre informácie o potrebných dokladoch na príslušné orgány.
V niektorých destináciách osobné doklady môžu byť po príchode na loď odobrané personálom lodnej spoločnosti a zadržané po celú alebo určitú dobu plavby. Je to preto, aby mohli byť predkladané príslušným imigračným úradom v jednotlivých prístavoch. Väčšinou sú k dispozícii na vyžiadanie pri odchode na pevninu, ale je praktickejšie urobiť si pred odchodom jednu kópiu cestovného pasu a vychádzať na pevninu s tou.
Pokiaľ v prístavoch plánujete zapožičanie auta alebo motorky, overte si vopred, či je v navštívenej krajine požadovaný medzinárodný vodičský preukaz alebo vodičský preukaz na motocykel.
Víza
Každý cestujúci je osobne zodpovedný za správnosť a úplnosť osobných dokladov potrebných ku svojej ceste.
Odporúča sa včasné preverenie aktuálnej situácie na príslušných úradoch, keďže požiadavky môžu (z politických či iných dôvodov) podliehať zmenám.
V prípade plavieb v rámci krajín EU nie sú pre občanov SK potrebné žiadne vstupné víza. V prípade neistoty odporúčame vopred sa informovať na príslušných úradoch.
Zakúpenie doplnkových služieb
Lodné spoločnosti aktivovali svoje interaktívne stránky pre klientov nielen za účelom povinného online check-ilinkn, ale aj pred-objednanie doplnkových služieb. Takto napríklad môžete vopred uhradiť prepitné pre personál, ale aj si v pokoji vybrať a zakúpiť relaxačné či skrášľovacie procedúry, večere v prémiových reštauráciách, účasť na niektorých špeciálnych podujatiach na palube, prekvapenia pre členov rodiny vo forme luxusnej fľaše vína na privítanie v kajute, narodeninovej torty či kytice ruží ...
K určite najpopulárnejším patria nápojové balíčky, ktorých zakúpenie si vopred je zvyčajne cenovo výhodnejšie oproti ich cene priamo na lodi. Podobne exkurzie, kde okrem prípadne lepšej ceny (najmä ak si zakúpite kombinovaný balíček) získate istotu účasti na vybraných výletoch na pobreží, keďže počet voľných miest je vždy limitovaný.
Kedy dostanem cestovný lístok?
Podľa pravidiel konkrétnej spoločnosti, cestovné doklady si môžete stiahnuť priamo z webovej stránky alebo vám budú zaslané na vašu e-mailovú adresu asi 2 týždne pred odchodom. Po ich obdržaní je potrebné doklady dôkladne skontrolovať - v prípade nesprávnych alebo chýbajúcich údajov kontaktujte vašu CK ONEWWORLD Travel s.r.o.-LuxusnePlavby.
Cestovné doklady budú každopádne vystavené až po úplnej a správnej registrácii všetkých osobných údajov každého účastníka cesty a po uhradení konečného doplatku za plavbu.
Zdravotný stav
Nenastupujte na plavbu, ak máte v dňoch pred odchodom horúčku alebo ak sa u vás prejavujú príznaky akéhokoľvek možného ochorenia. Konzultujte bezodkladne svojho lekára a v prípade potvrdenia choroby, najmä ak ide o infekciu, svoju cestu zrušte.
Práve preto odporúčame vždy uzatvárať Komplexné cestovné poistenie, ktoré pokrýva storno poplatky aj pred zrušením dovolenky zo zdravotných dôvodov.
Tehotenstvo
V prípade už existujúceho tehotenstva je potrebné nám túto skutočnosť uviesť ešte pred potvrdením rezervácie plavby.
Väčšina lodných spoločností dovoľuje účasť na plavbe ženám až do nezačatého 24. týždňa tehotenstva. V každom prípade sa informujte o aktuálnych podmienkach a lekárskych potvrdeniach či formulároch, ktoré môžu byť v takomto prípade požadované.
Ak letíte, informujte sa o podmienkach a prípadných lekárskych potvrdeniach aj u svojej leteckej spoločnosti.
Existujúce zdravotné komplikácie
Ak trpíte zdravotnými komplikáciami (diabetes, pohybové obmedzenia atď.), informujte nás prosím ešte pred potvrdením svojej plavby, aby sme pre vás u vybranej lodnej spoločnosti zistili aktuálne podmienky a lekárske potvrdenia a formuláre, ktoré môžu byť požadované.
Na lodi, podobne ako na letisku, prechádzate pri bezpečnostnej kontrole vždy skenerom. Ak máte v tele voperovaný kovový predmet alebo kardiostimulátor, určite o tom informujte bezpečnostný personál. V takom prípade nemôžete prechádzať rámovým skenerom, ale budete sa musieť podrobiť ručnej prehliadke. Ak máte v tele implantát (umelý bedrový kĺb, kolennú náhradu a podobne), po prechode skenerom sa taktiež podrobíte ručnej prehliadke.
Odporúča sa mať so sebou lekárske potvrdenie alebo iný hodnoverný doklad (napr. preukaz pacienta), ktorý by mal byť v slovenskom aj anglickom jazyku, a nemusí byť úradne overený.
Alergie, potravinové intolerancie a diéty
Počet osôb s diagnostikovanou potravinovou alergiou alebo intoleranciou neustále narastá. Aj na lodiach je viacero možností aj v normálnej ponuke stravovania – na požiadanie sú bežne k dispozícii bezlepkové, diétne, málo slané či bezlaktózové jedlá. Prípravný a obslužný personál lodných reštaurácií preto v rámci prípravy v dnešnej dobe prechádza aj dôkladným školením aj o tejto problematike.
Napriek tomu, aplikované postupy a pravidlá sa môžu u jednotlivých plavebných spoločností odlišovať.
Ak sa u vás alergia alebo intolerancia vyskytuje, je potrebné túto informáciu nahlásiť najneskôr do 30 dní pred nalodením. Týmto spôsobom sa podľa počtu osôb na lodi budú vedieť riadiť pri objednávaní špeciálnych produktov na konkrétnu plavbu.
Po nalodení sa prvý večer u hlavného čašníka v reštaurácii uistite, že táto informácia im bola korektne nahlásená. On vás oboznámi o možnostiach a postupoch.
A pre istotu túto skutočnosť pripomeňte pri každom jedle v reštaurácii čašníkom obsluhujúcim váš stôl, najmä ak ide o voľné sedenie.
V bufetovej reštaurácii máte bohatý výber jedál - vy sami najlepšie viete, ktoré potraviny a prísady vám môžu spôsobiť reakciu. Obráťte na obslužný personál, ktorý vám prinesie špeciálne potraviny a jedlá, ak boli vopred nahlásené.
Vegetariánstvo a vegánstvo
Je pravdou, že strava na palube je koncipovaná najmä pre "mäsožravcov", vrátane tematických reštaurácií špecializovaných na steaky, BBQ, burgery či ryby a morské plody. Spolu s narastajúcim počtom vegetariánov a vegánov sa však aj lodné spoločnosti prispôsobujú tejto tendencii.
Lodné spoločnosti s bohatšou ponukou stravovania pre vegetariánov a vegánov: Costa Crociere, Oceania Cruises, Silversea, NCL Norvegian Cruise Line, TUI, Celebrity Cruises, SeaDream Yacht Club, Holland America, Carnival ..
Pre vegetariánov
V bufetovej reštauráciách je vždy množstvo jedál, z ktorých sa dá vyberať. V prípade nejasností sa obráťte na obslužný personál.
Na všetkých lodiach už dnes nájdete dobrý výber aj vegetariánskych alternatív aj počas hlavných chodov v á la carte reštauráciách - zvyčajne je na každý chod aspoň 1 vegetariánska opcia
Odporúčame nahlásiť túto požiadavku nahlásiť najneskôr do 15 dní pred nalodením - nevyžaduje sa žiaden príplatok. Týmto spôsobom sa podľa počtu vegetariánov na palube budú v lodnej kuchyni vedieť riadiť pri objednávaní potravín a zloženia menu na konkrétnu plavbu.
Pre vegánov
Čisto vegánske stravovanie je však náročnejšie, kvôli limitovanému výberu potravín a osobitnej príprave jedál; a preto nebýva k dispozícii na každej lodi. Niektoré plavebné spoločnosti túto alternatívu ponúkajú, väčšinou za príplatok a s podmienkou včasného nahlásenia minimálne 4 týždne pred začiatkom plavby.
V každom prípade, aj po nalodení sa prvý večer u hlavného čašníka v reštaurácii uistite, že táto informácia im bola korektne nahlásená. On vás oboznámi o možnostiach a postupoch.
A pre istotu túto skutočnosť pripomeňte každý večer aj čašníkom obsluhujúcim váš stôl, najmä ak ide o voľné sedenie.
Čo si mám zabaliť?
Oblečenie počas plavby
V prvom rade myslite na pohodlie. Pobyt počas dňa na lodi i v navštívených prístavoch je uvoľnený a treba sa obliekať pohodlne a prakticky: športové oblečenie podľa klímy a počasia, krátke či trojštvrťové nohavice, ľahké šaty... Ak sa jedná o teplé podnebie, uprednostnite ľahké, priedušné materiály. Pri chladnejšom počasí je vhodné obliecť sa v niekoľkých vrstvách a prípadne si zobrať rukavice. Treba vždy počítať s možnosťou dažďa či vetra, takže nezabudnúť doma pršiplášť alebo ľahkú nepremokavú bundu, a šikovný skladací dáždnik, ale ani slnečné okuliare a opaľovací krém.
Dôležitá je pohodlná prechádzková obuv na exkurzie v prístavoch a niečo ľahké s gumovou podrážkou na pobyt pri bazéne či návštevu spa.
Večer sa potom ale situácia môže líšiť, podľa lodnej spoločnosti, s ktorou sa plavíte. Na väčšine lodí máte ponuku viacerých možností a reštaurácií, od neformálnych až po smart a formálne. Etiketa v hlavných reštauráciách na lodi si vo všeobecnosti vyžaduje elegantno-športové oblečenie - dlhé nohavice a košeľu alebo pólo u pánov, a letné šaty či dlhé nohavice a blúzku pre dámy. Niektorí hostia ale uvítajú príležitosť obliekať sa navečer skutočne elegantne. V gourmet reštauráciách a v prípade luxusných spoločností treba pri večeri počítať so sakom a kravatou pre mužov, a koktailové šaty či nohavicový kostým pre dámy. Smoking už dávnejšie nie sú vyžadované ani pri formálnych večeroch, pri najslávnostnejších príležitostiach stačí tmavý oblek a kravata či motýlik.
Večerný dress code na lodi
Casual (ležérne, uvoľnené oblečenie): dobre sediace džínsy alebo nohavice (môžu byť 3/4-ové tipu capri, ale nie šortky ani kraťasy), svetre, tenisky, vzorované košele, jednofarebné tričká a tričká Polo s golierikom šaty (aj farebné letné), sukne, blúzky, nohavice, polokošele a pod.
Smart Casual (kombinácia formálne a ležérne): sako, kravata a dlhé nohavice nohavicový / sukňový kostým alebo kokteilové šaty.
Formal (formálne, slávnostné): 1-2 večery v týždni. tmavý oblek (smoking) s kravatou / motýlikom, tmavé ponožky a aj topánky
dlhé/midi spoločenské alebo kokteilové šaty v neutrálnych farbách bez farebných vzorov; tmavý elegantný nohavicový / sukňový kostým a slávnostná blúzka.
Tematické večery: podľa lodnej spoločnosti napr. White Party (biele oblečenie), Gatsby alebo Prohibition Party (inšpirované 20. rokmi 19. storočia), Mexican Fiesta, Retro (70-80. roky), Latin Night, Glow Party (biele alebo neónové oblečenie a prvky), Taliansky večierok (biela, zelená a červená), Orange Party na lodiach HAL (oranžové prvky)...
Na čo nemám pri balení zabudnúť?
Základ | Čo nájdem na lodi | Čo nechať doma |
✓ Osobné a cestovné doklady | ✓ Posteľné prádlo | ✗ Zbrane a výbušniny ✗ Ohňostroje, plyny, jedovaté látky ✗ Narkotiká a drogy ✗ Jedlo ✗ Nápoje ✗ Elektrospotrebiče ako varná špirála / kanvica, žehlička, ohrievač na fľaše ✗ Drón ✗ Zvieratá (s výnimkou vodiacich psov) Podrobne nižšie |
* Preverte si informácie a obmedzenia u konkrétnej lodnej spoločnosti |
Užitočné tipy:
• Hrsť malých magnetov, ktorými si na stenu kajuty (lode sa ešte stále robia z kovu) pripevníte denný program na ďalší deň či voucher na rezervovanú exkurziu
• Fľaša na pitie z ekologického plastu - mnohé spoločnosti majú na lodi distribútory pitnej vody. Voda v kúpeľni vašej kajuty je taktiež pitná, i keď môže obsahovať o niečo vyšší obsah chlóru a nemusí byť chutná ako doma.
• Plavky si zoberte so sebou i v prípade, že sa plavíte mimo teplej sezóny. Väčšina lodí je vybavená vírivými bazénmi.
• A naopak, ani pokiaľ sa chystáte do tropického podnebia, nenechávajte doma ľahký svetrík alebo šálu na prehodenie cez plecia. Na všetkých lodiach sa používa klimatizácia a zmena teploty medzi exteriérom a interiérmi môže byť nepríjemná.
• Malá praktická taštička na kajutovú kartu a pár drobností sa určite zíde, pokiaľ sa budete pohybovať na lodi.
• Plastové puzdro na kartu so šnúrkou, na odloženie kajutovej karty, ak chcete mať ruky celkom voľné. A je to praktické riešenie, najmä ak s vami cestujú deti. takéto puzdrá s logom spoločnosti nájdete často aj v niektorom z lodných obchodov, ale možno sa Vám takáto šnúrka povaľuje už aj doma z nejakého kongresu alebo výstavy. Niektoré lodné spoločnosti majú dokonca na kajutových kartách šikovnú dierku, takže potom stačí iba šnúrka s karabínkou.
• Namiesto žehličky si môžete so sebou zobrať šikovný naparovač odevov - predávajú sa aj v cestovnej verzii
Balenie do spoločnej batožiny
Cestujete vo dvojici alebo s rodinou? Ak do prístavu letíte, odporúčame, aby sa každý cestujúci zbalil do vlastnej batožiny. Mnohé letecké spoločnosti menia doterajšie pravidlá prepravy batožín a sčítavanie hmotností kufrov už neumožňujú! Ak sa rodina zbalí do jedného spoločného kufra so sčítanou hmotnosťou dvoch menších batožín, dopravca si môže účtovať dodatočný poplatok za nadváhu.
Zakázané predmety
- Elektrické náradie, varné zariadenia a predmety s ohrievacími súčasťami napr. varná špirála, ohrievače fliaš a mlieka, ohrievacie prikrývky, infračervené ohrievače, žehličky (vrátane cestovných), varné kanvice, kávovary atď.
- Akékoľvek diaľkovo kontrolované alebo samostatne ovládané lietajúce zariadenia, dróny a hračky
- Samovyrovnávacie vznášacie dosky, air wheels, scooters alebo Segways
- Akýkoľvek druh nelegálnych narkotík, vrátane syntetických, dizajnérskch drog a medicínskej marihuany
- Všetky zbrane, vrátane replík, imitácií a súčastí; náboje
- Vzdušné Air, BB alebo peletové pištole a akékoľvek iné projektilové zbrane
- Všetky druhy výbušnín, vrátane ich imitácií; delobuchy a ohňostroje či iná pyrotechnika
- Ostré, sečné a bodacie zbrane; gravitačné nože; dýky, skladacie vreckové nože, vrhacie hviezdy a sekery
- Oštepy, kuše a šípy
- Tupé zbrane vrátane knuckle dusters, brass knuckles, clubs, coshes, batons, flails, nunchaku
- Putá
- Omračovacie zariadenia s vysokým napätím a všetky predmety obsahujúce paralyzujúce látky (napr. plynové zbrane, spreje so slzným plynom, fosfor, kyselina)
- Otvorené britvy (na holenie) a nožnice s čepeľami dlhšími než 10 cm
- Akékoľvek ďalšie predmety vyrobené alebo upravené či určené na použitie ako zbraň
- Horľavé látky a nebezpečné chemikálie (ako petrolej, riedidlá a pod.)
- Všetky skryté čepeľové zbrane: v opasku, vychádzkovej palici dáždniku; perové nože atď.
- Nádoby so stlačeným plynom, fľaše a cylindre vrátane potápačských fliaš, propánových nádob a aerosolových plechoviek
- Signálne zariadenia Emergency Position Indicating Radio Beacons (EPIRB), vysielače, prijímače wideband receivers (scanners), satelitné telefóny, transformery, lasery a laserové ukazovatele.
Osobám, ktoré odmietnu podrobiť sa bezpečnostným požiadavkám, bude vstup na loď odmietnutý!